20 במאי 2014 – 14:23 | סגור לתגובות על מושגים משפטיים ואחרים בפשיטת רגל – מורה נבוכים:

צו כינוס נכסים: צו כינוס נכסים הינו הצו הראשון אשר מתקבל לאחר הגשת הבקשה לפשיטת רגל. המשמעות העיקרית של צו הכינוס הינה להקפיא את המצב הקיים – עיכוב הליכים. במידה ויש כנגד החייב תיקי הוצאה …

קרא עוד »
עורכי דין

פשיטת רגל

הוצאה לפועל

חובות כספיים

בנקאות ומיסים

ראשי » בנקאות ומיסים, עורכי דין

חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה

פורסם על ידי ב 25 באוגוסט 2009 – 17:212 תגובות
עורך דין בני כהן - Google+

מיסים, מע"מ ומס הכנסה בישראל

מס ערך מוסף ומס הכנסה הינם שני סוגי המס המרכזיים, המוטלים על אזרחי המדינה. הגורם האמון על גבייתם הינו רשות המיסים בישראל. חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה מתייחסים להיבטיו השונים של המס וכוללים פרקי הגדרות, פירוט הגופים שהמס חל עליהם, פרוצדורות דיווח, פירוט ההוצאות המוכרות לניכויו ומקרי זכאות להקלות מס.

חוק מע"מ – מס ערך מוסף

חוק זה מסדיר מזה למעלה מ 30 שנה את נושא גביית מס מיוחד, המוטל על כלל פעילות הצריכה בישראל. המע"מ נחשב מס עקיף, אשר חל על הוצאות ולא על הכנסות והוא משקף את ערך המכירה של  מוצר או שירות לצרכן, בשקלול שלבי הייצור, השיווק והייבוא.

על המס המשולם מוחזר מס תשומות – ערך המע"מ, אשר הוטל על תשומות הביניים וההשקעות.

במדינת ישראל חל מע"מ בגובה אחיד על מוצרי צריכה פרטית וציבורית כאחד ושיעורו עומד מאז  חודש יולי האחרון על 16.5%.

מע"מ בהגדרתו השיורית – מע"מ פיננסי –  נחשב מס ישיר ומוטל על גורמים במגזר העסקי, בנקים, חברות ביטוח וספקי שירותים בתחום, אשר חייבים בתשלום מע"מ בגין שכר ורווח וכן על מוסדות ללא כוונת רווח (מלכ"רים), עליהם מוטל מע"מ בשיעור מופחת במחצית.

הגופים המשלמים מע"מ פיננסי אינם זכאים להחזר מס תשומות.

חוק מס ערך מוסף מסדיר פטור מתשלום מע"מ בגין מספר סוגי פעולות: עיסוק בתחום היהלומנות; השכרת נכס למגורים לתקופה של עד 25 שנה; השכרת, החכרת ומכירת מקרקעין, שחל עליהם חוק הגנת הדייר וכן סחר באיזור אילת.

החוק קובע מספר תחומים עסקיים, בהם זכאי העסק לקבלת החזר על המע"מ ששולם על ידו, זאת באי חיוב בתשלום מס בעת פעולת המכירה.

בין התחומים העיקריים: ירקות ופירות, מוצרי יצוא,  מכירת כלי טיס או שיט לגופים העוסקים בתחום, הובלה ימית או אווירית אל ומחוץ לישראל וכן  שירותי תיירות לסוגיהם, לרבות תיירות נכנסת.

פקודת מס הכנסה

פקודת מס הכנסה מסדירה את גבייתו של מס זה, המוטל על הכנסתו של הנישום, הונו ורכושו ונחשב למס ישיר.

ההכנסה מתחלקת לשני סוגים עיקריים: פירותית והונית. הכנסה פירותית הינה הכנסה מכל מקור שהוא: עסק או מקצוע, משכורת בכסף או שווי כסף (החזר רכב, טלפון וכד'), דמי שכירות, קצבאות וריביות, חקלאות, מכירת פטנט, זכויות יוצרים, הימורים, הגרלות ופרסים, ביטוח אובדן כושר עבודה או אובדן כושר השתכרות.

הכנסות הוניות מתייחסת למיסוי רווחי הון. סיווג ההכנסה כפירותית או הונית מתבצע על בסיס שורת מבחנים, שנקבעו בפסיקה ובהתאם לנסיבות כל מקרה לגופו.

פקודת מס הכנסה  מפרטת את סוגי הנישומים החייבים במס ומסדירה מגוון היבטים, בהם: הכרה בהוצאות לצורך ניכוי וקיזוז, נקודות זיכוי, דיווח על המס בהתאם למקור ההכנסה, שיעורי ומדרגות המס וכן דרכי גביית המס.

בנוסף, מנויים בפקודה המקרים, המקנים פטור כולל ממס, ביניהם: נכים ועיוורים בעלי דרגות נכות גבוהות, קצבאות המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי, דוגמת נכות, זקנה, שארים ותלויים, פיצויים המשולמים לעזבונו של עובד וכן פיצויי פרישה מהעבודה.

ניתן ליצור קשר עם עורכי דין דורה כהן ויצמן
בטופס יצירת הקשר
או בטלפון: 1-800-800-891

2 תגובות »

 • מאת אורן:

  שלום,
  בעקבות הורדת המע"מ ל16%
  רציתי לשאול:
  האם אי הורדת המע"מ ע"י עסקים קטנים כגדולים
  היא עבירה על החוק?

  הרי את חצי אחוז הנותרים הם משאירים אצלהם.

  תודה על תשומת הלב
  והמשך יום נעים

 • מאת סוגי ביטוח רכב:

  סוגי ביטוח רכב…

  … סוגי ביטוח רכב נכתב על ידי ביטוח ישיר סוגי ביטוח רכב ביטוח רכב הוא תחום נרחב שנחלק לשלושה מסלולים עיקריים: ביטוח חובה לרכב , ביטוח רכב צד ג' וביטוח רכב מקיף. … – חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה – סקירה משפטית ……