20 במאי 2014 – 14:23 | סגור לתגובות על מושגים משפטיים ואחרים בפשיטת רגל – מורה נבוכים:

צו כינוס נכסים: צו כינוס נכסים הינו הצו הראשון אשר מתקבל לאחר הגשת הבקשה לפשיטת רגל. המשמעות העיקרית של צו הכינוס הינה להקפיא את המצב הקיים – עיכוב הליכים. במידה ויש כנגד החייב תיקי הוצאה …

קרא עוד »
עורכי דין

פשיטת רגל

הוצאה לפועל

חובות כספיים

בנקאות ומיסים

ראשי » חוזים, חוקים

חוק ה-FATCA והשפעתו על ישראלים.

פורסם על ידי ב 14 במאי 2015 – 13:10אין תגובות
עורך דין בני כהן - Google+

אחד היעדים שהציב נשיא ארה"ב, ברק אובאמה, בעת כניסתו לתפקיד בקדנציה הראשונה, היה להגביר את גביית המיסים מחשבונות ונכסים של אמריקאים הנמצאים מחוץ לארה"ב. כתוצאה מדרישות הממשל, חוקק אחד החוקים המשמעותיים ביותר בתחום המיסוי הבינלאומי שיכול להשפיע גם עלינו כאן בישראל.  החוק נקרא חוק ה- FATCA – ראשי תיבות של Foreign Account Tax Compliance Act והוא זה שאמור לתמוך באכיפת גביית המיסים מחשבונות זרים בבעלות אזרחים אמריקאים.

תקציר מהיר של חוק ה FATCA אומר כי כל מוסד פיננסי שאינו אמריקאי (בנקים, קרנות, חברות ביטוח וכדומה), חייב לדווח על כל חשבון של אזרח אמריקאי, ישירות לרשות המיסים האמריקאית – ה-IRS. נכללים בחוק גם זרים בעלי חברות בארה"ב וגם בעלי גרין כארד או אזרחות אמריקאית שחיים מחוץ לארה"ב.

כיצד ממשל ארה"ב יכול להכריח בנקים זרים בחו"ל לדווח על לקוחות? ע"י איום פיננסי ישיר!. החוק מגדיר כי מוסד פיננסי זר שלא יסכים לשתף פעולה ולחתום על הסכם מול רשויות המס האמריקאיות, יהיה כפוף למעין "קנס" אוטומטי של 'מס במקור' בגובה 30% על כל העברת כספים בין מוסדות וחברות בארה"ב לבין המוסד הפיננסי לחברות או ליחידים.

בנוסף, כל אזרח אמריקאי נדרש לדווח על כל חשבון בנק שבבעלותו (גם אם אינו מתגורר בארה"ב) אם סך כל החשבונות עולה על 10,000$, או ששווי כלל הנכסים שבבעלות האזרח גבוה מ-50,000$. חובת הדיווח מוטלת גם אם בסופו של דבר לא יהיה צורך בתשלום מס כלשהו. אי דיווח על נכסים או חשבונות בנק, יכול לגרור סנקציות פליליות כנגד האזרח כולל קנסות כבדים שיכולים להגיע ל-100,000$ או לשווי של 50% מהיתרה בחשבון שלא דווח.

ואיך כל זה משפיע עלינו?

על מנת להפעיל את חוק ה FATCA, רשות המיסים בארה"ב צריכה לחתום על הסכם פרטני עם כל מדינה ומדינה. הסכמים אלו נחתמים באופן דו כיווני ומאפשרים לרשויות המס בשתי המדינות שקיפות רבה. כך למעשה ה-IRS יוכל לקבל מידע על אזרחים אמריקאים בעלי חשבונות בנק בישראל או בעלי נכסים בישראל, אך גם רשות המיסים הישראלית תוכל לבקש מידע על ישראלים הפועלים בארה"ב או שמחזיקים חשבון בנק בארה"ב. השקיפות ההולכת וגוברת בין אזרחי ישראל לבין אזרחי ארה”ב ורשויות המס של 2 המדינות, מאפשרת קבלת מידע על השקעות של ישראלים בארה”ב כולל נכסים ועל הכנסות של אמריקאים (כולל עולים חדשים) בישראל.

מומלץ לישראלים בעלי נכסים בארה"ב או בעלי אזרחות אמריקאית, להתייעץ עם עורך דין או יועץ מס המכיר היטב את חוקי המיסוי הבינלאומיים בין המדינות. עקרונות הסכם בין ישראל לארה"ב כבר נחתמו ויש להעריך כי עד סוף שנת 2015 יסגרו הפרטים האחרונים של ההסכם בין המדינות.

 

נכתב באדיבות: קומפני אקספרס – מומחים להקמת חברות וחשבונות בנק בחו"ל

ניתן ליצור קשר עם עורכי דין דורה כהן ויצמן
בטופס יצירת הקשר
או בטלפון: 1-800-800-891

לא ניתן להגיב.