20 במאי 2014 – 14:23 | סגור לתגובות על מושגים משפטיים ואחרים בפשיטת רגל – מורה נבוכים:

צו כינוס נכסים: צו כינוס נכסים הינו הצו הראשון אשר מתקבל לאחר הגשת הבקשה לפשיטת רגל. המשמעות העיקרית של צו הכינוס הינה להקפיא את המצב הקיים – עיכוב הליכים. במידה ויש כנגד החייב תיקי הוצאה …

קרא עוד »
עורכי דין

פשיטת רגל

הוצאה לפועל

חובות כספיים

בנקאות ומיסים

ראשי » פשיטת רגל

עורך דין פשיטת רגל

פורסם על ידי ב 19 באוגוסט 2012 – 16:34אין תגובות
עורך דין בני כהן - Google+

סיוע עורך דין בהליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל הוא הכרחי. כמעט בכל הליך פשיטת רגל, בין אם של אדם פרטי ובין אם מדובר בחברה, סיוע בעורך דין אשר מומחיותו היא בהליכים אלה, ברוב המקרים יהווה את "גלגל ההצלה" של פושט הרגל מקריסה פיננסית.

במשרד עורכי דין דורה כהן ויצמן ושות' צברנו שנים של נסיון בהליכים השונים של פשיטות רגל והוצאה לפועל, וטיפלנו במאות תיקים שונים וסבוכים. אנו מודעים היטב לרגישות הדברים שמדובר בפשיטת רגל וחובות כספיים ומציעים לך לפנות אלינו לטובת יעוץ ראשוני לא מחייב וללא כל עלות בטלפון 1-800-800-891 או בטופס יצירת הקשר בתפריט שמאל באתר.

פשיטת רגל

פשיטת רגל הינו מונח הקשור לעולם הכספים. למעשה פשיטת רגל הינו מצב פיננסי כאשר מצבת ההתחייבויות השוטפות ו/או הכוללת עולה על מצבת הנכסים. פשיטת רגל, בהקשרה לפקודת פשיטת הרגל מתארת מצב בו אדם ולא חברה הגיע למצב של "חדלות פרעון". הכוונה שמצבת התחייבויותיו עולה על מצבת נכסיו.

למעשה ובהתאם לפקודת פשיטת הרגל, אדם אשר נקלע לחובות אשר אין באפשרותו להחזיר, רשאי לפנות להליך בו יאחדו את כל חובותיו כאשר במסגרתו אף הליכי הגבייה יושהו. באם יעמוד החייב בכל דרישות ההליך ובאם יבשילו התנאים, יוכל לבקש, לימים, מבית המשפט שיפטור אותו מכל חובותיו – הפטר. הבשורה המשמחת מההליך שיש נקודת סיום. כמובן, בשל העובדה כי הליך זה הינו "הזדמנות שנייה", הזדמנות זאת תינתן אך לאחר בחינה מדוקדקת של בית המשפט וכן של כונס הנכסים בדבר אופן ההסתבכות הכלכלית וכן בחינת מצבת הנכסים כפי שיפורט להלן.

הסכם זכיינות

מומחה בהליכי פשיטת רגל

סיטואציה:

אמנון ורוחלה הינם בני זוג הנשואים מזה כ – 15 שנה. לבני הזוג 3 ילדים קטינים (מתחת לגיל 18). לבני הזוג אין דירת מגורים.אמנון אשר חלם להיות עצמאי, החליט שזה זמנו לפתוח בית קפה, שעליו חלם. על מנת להגשים חלומו, גייס אמנון את רוחלה ויחד הוציאו את כל כספם אשר חסכון ואף נטלו מספר הלוואות, ממספר בנקים שונים. חלומות לחוד ומציאות לחוד. בית הקפה צבר חובות למכביר כאשר לאחר 8 חודשים, בלית ברירה, נאלץ אמנון לסגור את בית הקפה כאשר נותר הוא עם חוב עצום של 1.2 מליון ש"ח. מה עושים?!

עורך דין פשיטת רגל

כאשר אדם נקלע לחובות מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בפשיטת רגל בפרט וחדלות פירעון בכלל. לצערי, כיום עורכי דין רבים לוקחים את הליך פשיטת רגל כהליך אגבי אשר לא מצריך מיומנות גבוהה, דבר אשר מוביל לקוחות רבים אל פי הפחת במצב הכי קשה בחייהם. הליך פשיטת הרגל בפרט וניהול משברים פיננסים בכלל, טומן בחובו מאות סוגיות שונות ומשונות אשר בין מרביתם ישנו קשר הדוק ועל כן עורך דין פשיטת רגל הבקיא בנושאים הללו יכול להיות ההבדל בין לאבד את כל מה שיש או להגיע לחוף מבטחים עם מינימום נזקים. הפתרונות הינם רבים ומגוונים. היוועצות עם גורם לא מוסמך או עם עורך דין שזה לא עיקר עיסוקו, עלול להביא לתוצאות הרות אסון. המלצה – מומלץ להיוועץ עם משרד עורכי דין הבקיא בנושאים הללו שזהו עיקר עיסוקו. כמו כן מומלץ תמיד לקבל חוו"ד נוספת על מנת לקבל אינדיקציה האם הפתרון שהוצע הוא הנכון לעשות.

הליך פשיטת רגל:

לאחר שהתקבלה ההחלטה לילך להליך פשיטת רגל להלן סקירה, בקצירת האומר, על ההליך והשלכותיו.

הגשת הבקשה:

את הבקשה לפשיטת רגל יש להגיש לכונס הנכסים ולבית המשפט המחוזי. למעשה, בבקשה עצמה מפרט החייב מה מצבת נכסיו, כמה הוא ורעייתו משתכרים, מביא פירוט מחשבונות בנקים שלו ושל אשתו ואף של ילדיו, אם בגירים הם וחיים עמו יחד. כמו כן, החייב מפרט בבקשתו מה הוצאותיו החודשיות. עניין ההוצאות החודשיות הינו רחב וכן לא כל הוצאה "מוכרת" היא ע"י כונס הנכסים. באופן כללי ניתן להגיד כי הוצאות שמקבלות הכרה הינן: שכירות/משכנתא, חשמל, מים, גז, ארנונה, פעוטונים, וועד בית, כלכלה ומזון. יצוין כי כל הוצאה נבחנת לגופה ובהתאם לנתוניו של כל חייב וחייב.

הכלל: חייב אשר נמצא בהליך פשיטת רגל, אמור לנהל אורך חיים שכזה. כלל זה הינו חשוב אף מבחינה חברתית שלא לשדר כי ההליך משמש אך כמטריית הגנה לחייבים.

צו כינוס נכסים

לאחר הבקשה, בין חודשיים ל- שישה חודשים, אמור החייב לקבל צו כינוס. כמובן שבמקרים מסוימים, כונס הנכסים אף יכול לסרב ליתן צו כינוס.
צו כינוס נכסים טומן בחובו כמה משמעויות הנוגעות לחייב ולנושיו:

א. עיכוב הליכים – כל ההליכים מעוכבים. לא ניתן לפעול בהוצאה לפועל ובכלל לנהל הליכים משפטיים אזרחיים מסחריים כנגד החייב.

ב. צו תשלומים חודשי – מידי חודש יידרש החייב לשלם צו תשלומים. צו התשלומים נקבע בהתאם ליכולת ההשתכרות של התא המשפחתי. על קצה המזלג, לוקחים את הכנסות הגבר והאישה, אם יש ילדים בגירים שעובדים, אז גם את שלהם ומחסרים את ההוצאות, התוצאה, אמורה להיות, צו התשלומים.

ג. דוחות חודשיים: מידי חודש או פעם בחודשיים יידרש החייב למלא דו"ח המפרט את הכנסותיו וכן פירוט הוצאותיו בגיבוי מסמכים.

ד. מתמנה מנהל מיוחד – אופציונאלי. למעשה המנהל המיוחד הינו בעל תפקיד אשר אמור לסייע לבית המשפט וכונס הנכסים. תפקידו העיקרי לבדוק את אופן ההסתבכות הכלכלית של החייב, אשר בגינה פנה הוא להליכי פשיטת רגל. חייב שחובותיו לא נוצרו בתום לב (חובות מהימורים, עסק לא חוקי, פתיחה וסגירה של חברות על מנת להתחמק מחובות, ניהול ספרים בצורה לא אחראית ועוד') לא יוכל לצלוח את המשך ההליך ולבסוף למחוק את חובותיו.
דבר חשוב נוסף, המנהל המיוחד אף אמור לממש נכסים שיש לחייב.

ה. מרוץ תביעות חוב – למעשה, לאחר קבלת צו הכינוס, החייב מיידע את כלל נושיו, אשר צורפו לבקשתו כי קיבל הוא צו כינוס. בהתאם לפקודת פשיטת הרגל, על כל נושה להגיש לכונס הנכסים תביעת חוב תוך 6 חודשים מצו הכינוס והפרסום ברשומות. יש להדגיש לרוב, לא תינתן לזוכה אורכה להגשת תביעת החוב, אם חרג הוא מהתקופה.

ו. נקבע מועד להכרזה על פשיטת רגל – נקבע מועד לדיון בהכרזת החייב כפושט רגל.

ז. מינוי מנהל מיוחד – מינוי בעל תפקיד לניהול ההליך.

הכרזה על פשיטת רגל:

ניתן להגדיר את של ההכרזה על פשיטת רגל כצומת עבור החייב בהליך. בהתאם לפקודת פשיטת הרגל, רק חייב שהוכרז כפושט רגל יוכל, לימים, להגיש, לבית המשפט, בקשת הפטר. הכרזת החייב על פשיטת רגל הינו שלב חשוב עבור החייב ועוד "משוכה" שעליו לצלוח בטרם יגיע הרגע המיוחל בו יוכל לקבל הפטר מחובותיו.

שלב זה מתבצע כדיון בבית המשפט המחוזי. להכרזה מוזמנים נושי החייב, כונס הנכסים והמנהל המיוחד.
בטרם הדיון, המנהל המיוחד אמור ליתן תסקיר/חוו"ד לבית המשפט האם הוא ממליץ להכריז על החייב כפושט רגל.

שלב ההפטר:

שלב ההפטר הינו השלב בוא נמחקים לחייב כל חובותיו. שיקולי בית המשפט בטרם ייתן הוא את ההפטר משתנים בהתאם לנתונים של כל תיק ותיק אך ישנה מסגרת של שיקולים אשר נכונה לכולם:

מחד, זכות הקניין של הנושים – גובה החוב מאידך, נתונים הקשורים לחייב כגון: מצב כלכלי, מיצוי פוטנציאל השתכרות, אופן היווצרות החובות, אופן התנהלות החייב בהליך, כמה כסף נצבר בקופה ועוד.

במידה והחייב "שכנע" את בית המשפט ונושיו במאזן השיקולים, יקבל הוא הפטר ו"הזדמנות שנייה" ללא חובות.

כמובן ראוי לציין כי ישנם עוד אופנים רבים בהליך כגון, הגנה על דירת מגורים, דיור מגורים חלופי, העדפות מרמה, ביטולי עסקאות, הסדר נושים ועוד'.

ניתן ליצור קשר עם עורכי דין דורה כהן ויצמן
בטופס יצירת הקשר
או בטלפון: 1-800-800-891

לא ניתן להגיב.