20 במאי 2014 – 14:23 | סגור לתגובות על מושגים משפטיים ואחרים בפשיטת רגל – מורה נבוכים:

צו כינוס נכסים: צו כינוס נכסים הינו הצו הראשון אשר מתקבל לאחר הגשת הבקשה לפשיטת רגל. המשמעות העיקרית של צו הכינוס הינה להקפיא את המצב הקיים – עיכוב הליכים. במידה ויש כנגד החייב תיקי הוצאה …

קרא עוד »
עורכי דין

פשיטת רגל

הוצאה לפועל

חובות כספיים

בנקאות ומיסים

ראשי » הוצאה לפועל, פשיטת רגל

רפורמה בהליכי פשיטת הרגל

פורסם על ידי ב 14 באוקטובר 2013 – 20:57אין תגובות
עורך דין בני כהן - Google+
הגנות על ערב לחוב בהליך פשיטת רגל

הגנות על ערב לחוב בהליך פשיטת רגל

פרופ' דוד האן, כונס הנכסים הרשמי ממשיך בפועלו ליישום המלצות שמטרתן: ייעול הליכי פשיטת רגל, קיצור המועדים מפתיחת התיק אצל הכנ"ר ועד לסגירתו, ניהול פעולות הגבייה מול החייבים בצורה אפקטיבית יותר ועוד.
החל מיום 1.9.13 כל הגורמים הקשורים להליכי פשיטת רגל ובעיקר המנהלים מיוחדים פועלים להתאים את פעולותיהם לשם מימוש ההנחיות חדשות שהוצאו בעניין.
הרפורמה קובעת לוחות זמנים מוגדרים לכל שלב בהליכי פשיטת הרגל, באורך כולל של כ- 5 שנים:

הגשת בקשה – עד קבלת צו כינוס , 6 חודשים.

צו כינוס – עד דיון בהכרזה , 18 חודשים בהם על החייב לבצע תשלומים חודשיים כפי שנקבעו בצו הכינוס ולמסור דוחות לגבי הכנסותיו והוצאותיו החודשיות. על המנהל המיוחד לבדוק את תביעות החוב ולגבש תוכנית פעולה המותאמת באופן אישי לחייב וליכולותיו.

מימוש התכנית – על המנהל המיוחד לפעול לשם מימוש תוכנית הפירעון הכוללת לוחות זמנים ובמשך 36 חודשים ימומש רכושו של החייב בהתאם לתוכנית בעלת מתווה ספציפי ואשר אושרה על ידי הכנ"ר ובית המשפט.

קבלת הפטר – חייב אשר מילא את חובותיו , שיתף פעולה עם ההליך ועמד בכל התשלומים יופטר מחובותיו

עד לרפורמה, המנהל המיוחד פעל נקודתית לאיתור רכוש של החייב ומימושו, בהתייחס בעיקר לקופות חסכון ו/או נכסי מקרקעין – כעת, המנהל יידרש לבצע בחינה מקיפה של הכנסות, רכוש פוטנציאל השתכרות החייב ולהתוות תכנית פעולה מקפת והגיונית לשם איסוף ומימוש רכוש החייב.
בנוסף, עד עתה הבקשה להפטר / הסדר נושים באה מיוזמתו של החייב. מעתה והלאה, השתנו היוצרות ומתכנן המתווה לרבות ההפטר הינו המנהל המיוחד ולא החייב.
לפי המתווה המשופר של הליכי פשיטת רגל, כבר לא נראה חייבים אשר נמצאים בהליכי פש"ר במשך תקופות ארוכות של 10 – 15 שנים, ההליך יקוצר לתקופה של כ- 5 שנים.

לשיחת ייעוץ חייגו חינם: 1-800-800-891
עורכי דין במשרד דורה כהן ויצמן ושות' – לשרותך בכל בעיה משפטית

התווית תכנית פעולה:

נדמה כי החידוש הגדול הוא בדרישה מבעל תפקיד הממונה לשם כך מטעם כונס הנכסים הרשמי לגבש ולהתוות תכנית פעולה מפורטת בעלת לוחות זמנים מוגדרים מראש, שארכה הכללי מסתכם לאורך של כ- 3 שנים לשם מימוש מיטבי של רכוש החייב, מיצוי פוטנציאל השתכרותו של החייב, בשים לב למאפיינים האישיים של החייב הניצב למול המנהל המיוחד.

פגיעה בנושים?

מה דינו של חייב אשר אין לו רכוש למימוש , ולמעט הכספים אשר נצברים בקופת הכינוס לפי צו התשלומים החודשי, לא הצליח המנהל המיוחד חרף כל מאמציו בעניין לשים יד על סכומי כסף משמעותיים , כך שבסופה של תקופה בת 5 שנים נצבר בקופה אך סכום בסך כל כמה עשרות אלפי ₪.
האם מתן הפטר חלוט לחייב כזה, בתום 5 שנים אינה פוגעת בנושיו? עד היום, חייב אשר ביקש לקבל הפטר על מנת לקצר את שהייתו בהליכי פשיטת רגל, היה צריך להציע תשלום משמעותי לנושיו, לפחות 30% מסך החובות הבלתי מובטחים כאשר ההצעה היא טרם צו הכינוס, וזאת על מנת לקבל את הסכמת רוב נושיו להסדר המוצע.
כעת נראה כי במקרים מסוימים לא תהיה לחייבים מוטיבציה לגייס סכומים כסף משמעותיים , במצב בו , בכל מקרה תוך מספר שנים לא גדול יופטרו מחובותיהם.

ניתן ליצור קשר עם עורכי דין דורה כהן ויצמן
בטופס יצירת הקשר
או בטלפון: 1-800-800-891

לא ניתן להגיב.